Liczba zadowolonych klientów:
0
Pomoc w pisaniu prac, pisanie prac

 

Temat wybrany, promotor zaakceptował, a teraz czas na stworzenie planu pracy. Ale jak się do tego zabrać? Wielu studentów ma z tym problem.

Plan pracy licencjackiej. Jak nie należy pisać planu pracy?

Przede wszystkim nie należy tego robić po linii najmniejszego oporu, na szybko, tylko trzeba się przyłożyć. Wyszukiwarka Google to chyba najgorszy z możliwych pomysłów. W wynikach znajdziemy wszystko, tylko nie źródła naukowe. Lepiej wybrać się do biblioteki i poszukać naukowych źródeł.

W naszej karierze zawodowej bardzo często spotykamy się z błędnie zrobionymi planami prac. Co więcej, wielu studentów zaklina się, że taki plan z błędami został zaakceptowany przez promotora. Dlaczego tak się dzieje? Otóż wielu promotorów wymaga na zaliczenie seminarium oddania planu pracy w pierwszym semestrze. Niewielu jednak te plany czyta uważnie. Skoro student przyniósł „coś”, to znaczy, że jakoś się zaangażował i trzeba dać mu szansę i zaliczyć semestr. Efektami tego „czegoś” będziemy martwić się później. A jeśli student się nie zaangażował i nawypisywał w planie pełno bzdur, to niech ma karę i się z tym potem męczy…

Plan pracy licencjackiej. Skąd się biorą błędy w planach prac?

Większość błędów w planach prac wynika z braku dostatecznej wiedzy w opisywanej tematyce. Nieznajomość podstawowych pojęć, brak oczytania w literaturze przedmiotu czy zwyczajne zaległości ze studiów dają katastrofalne skutki. Widywaliśmy już w planach te same pojęcia wrzucane wielokrotnie do osobnych rozdziałów, zupełnie bez logicznego uzasadnienia, w miejsca do których kompletnie nie pasowały. Czegoś takiego nie da się poprawić. Trzeba napisać plan od nowa. Błędy merytoryczne i logiczne występują bardzo często.

Inny problem to pośpiech, chęć pójścia na skróty. Czyli wyszukiwarka internetowa zamiast biblioteki. To nie jest tak, że wyszukiwarka nie da nam w wynikach dobrych, naukowych źródeł. Trzeba jednak umieć ich szukać i odpowiednio sortować. A tego doświadczenia większość studentów nie posiada, gdyż nie może go mieć. Takiej wiedzy nabywa się po latach pracy naukowej, a nie podczas studiów. Nikt tego studentów zresztą nie uczy.

Kolejny problem to źle dobrany temat pracy. Źle, czyli na przykład narzucony przez promotora, ponieważ student sam nie był w stanie niczego stworzyć. Źle, ponieważ temat został narzucony przez promotora dlatego, że ma on własne plany naukowe i potrzebuje od studentów materiałów do swoich badań. Nigdy nie należy się godzić na narzucanie tematu pracy. O wyborze tematu pracy przeczytacie w osobnym poście.

Promotorzy też często nie są bez winy. Rzadko spotyka się osoby, które wymagają od studentów autentycznego zaangażowania, a więc na przykład dostarczenia na seminarium literatury dotyczącej tematu pracy nie w postaci spisu – listy potencjalnych źródeł, a fizycznych publikacji – książek, ksero z podręczników i monografii naukowych itp. W czasach przed Internetem taki wymóg był powszechny. Obecnie niewielu go stosuje. Tacy promotorzy nie są też popularni wśród studentów jako ci bardzo wymagający. Nikt nie chce mieć wymagającego promotora, a to błąd. Przy wymagającym, ale aktywnie wspierającym studenta promotorze łatwiej się obronić niż mając takiego, który niczego nie wymaga, ale też w niczym nie pomaga. W tym drugim przypadku student ma spore szanse trafić do nas i to z błędnie opracowanym planem pracy, który trudno uratować.

Plan pracy. Jak napisać plan pracy licencjackiej i uniknąć błędów?

Wbrew pozorom nie jest to trudne, ale wymaga zaangażowania. Przede wszystkim należy oczytać się w literaturze przedmiotu. Już na etapie wyboru tematu warto kierować się tym, w czym czujemy się naprawdę dobrzy, a więc wybrać zakres zagadnień, w których mamy sporą wiedzę naukową. Potem tę wiedzę należy uzupełniać odpowiednimi lekturami. Warto poświęcić dzień wolny na wizytę w bibliotece lub czytelni, pobuszować po półkach, znaleźć odpowiednie źródła. Materiały należy od razu wypożyczyć lub skserować i odpowiednio posortować. Dobrze sprawdzą się kolorowe karteczki, które można przykleić w odpowiednich miejscach i pozaznaczać najważniejsze rzeczy. Całkiem dobrym rozwiązaniem są też biblioteki internetowe, np. Ibuk.pl.

Kiedy już zgromadzimy większość źródeł, należy je przeczytać i przystąpić do tworzenia planu. Pamiętajmy, że nie jest to pełna lista źródeł, będziemy je jeszcze uzupełniać pisząc pracę. Dopiero na tym etapie warto skorzystać z dodatkowych źródeł internetowych. Mogą one w ciekawy sposób uzupełnić źródła naukowe, ale nie powinny ich zastępować. Co prawda w niektórych dziedzinach, w których nauka rozwija się bardzo szybko tych źródeł może być więcej (np. informatyka „lubi” najnowsze źródła internetowe), najczęściej jednak powinien to być dodatek.

Tworząc plan w wersji dla siebie warto też w przypisach zaznaczyć sobie, które źródła do poszczególnych punktów chcemy wykorzystać jako główne. Takiej wersji nie oddamy promotorowi, ale będzie ona później bardzo pomocna dla nas, kiedy już będziemy pisać pracę.

Życzymy zatem powodzenia 😊

Pomoc w pisaniu planu pracy dyplomowej

Jeśli nie jesteście w stanie samodzielnie stworzyć planu swojej pracy, zawsze możecie skorzystać z pomocy naszych ekspertów. Tworzymy plany prac, konspekty oraz spis literatury do tematu.

Skontaktuj się

Wróć do strony głównej

 

 

 

 

Plan pracy licencjackiej

08 marca 2022
Plan pracy licencjackiej jak napisać plan pracy licencjackiej

CYBER-PROMOTOR.PL