Zanim zamówisz pracę, zobacz nasze przykładowe plany prac dyplomowych do pobrania

Udostępniamy przykładowe prac dyplomowych do pobrania za darmo.

Należy pamiętać, że plany prac mają charakter poglądowy, a ich struktura może się nieznacznie różnić od wymogów konkretnej uczelni lub promotora. Są one jednak typowe dla swoich dziedzin i odpowiadają typowym standardom polskich uczelni.

Większość z publikowanych planów posiada dołączoną literaturę przedmiotu.

Zobacz przykładowe plany prac dyplomowych

 

Pytajnik Pisanie prac - dlaczego plan pracy to najważniejszy etap?

Dlaczego plan pracy to najważniejszy etap jej pisania?

 

Stworzenie dobrego planu pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej jest niezwykle istotne z punktu widzenia sukcesu na obronie. To od niego, wszakże zależy, czy nasza praca będzie miała prawidłową strukturę, logiczny układ oraz, czy w ogóle znajdziemy materiały, aby cokolwiek napisać.

Jak zabrać się za pisanie planu pracy licencjackiej, magisterskiej lub inżynierskiej?

Na wstępie należy ustalić, jak dużą objętościowo pracę chcemy stworzyć. Od tego zależy bowiem, na ile rozdziałów ją podzielimy. Pisanie prac należy zaplanować również pod względem struktury i objętości. Lepiej zrobić mniej rozdziałów i potem dokładnie wyczerpać temat w każdym z podpunktów niż zrobić ambitny, kaskadowy plan, którego podpunktach zawrzemy zaledwie po kilka zdań. Przykładowo praca o objętości od 30 do 50 stron nie powinna liczyć więcej niż 3 rozdziały. prace od 60 do 80 stron możemy podzielić na 4 rozdziały, a prace powyżej 80 stron można podzielić na 5 lub więcej rozdziałów. rozdziały powinny być w miarę symetryczne, to znaczy liczyć zbliżoną ilość podpunktów. Zwykle, w zależności od objętości całej pracy, na rozdział przypada od 3 do 5 podpunktów.

Kolejny ważny temat to dobór literatury. Pisanie prac licencjackich, inżynierskich magisterskich i zaliczeniowych zawsze wymaga bowiem oparcia się na literaturze naukowej. Tworząc plan pracy dyplomowej należy oprzeć się na dostępnych źródłach. Choć wydaje się to truizmem, w rzeczywistości wielu studentów zamiast korzystać ze źródeł naukowych, woli sięgnąć do wyszukiwarki internetowej, która szybko wygeneruje hasła pokrewne z danym tematem. Rzadko jednak otrzymamy wyniki, które będą miały logiczny układ, zgodny z trendami naukowymi. Znacznie bezpieczniejszą opcją jest zatem sięgnięcie do podręczników akademickich i zeszytów naukowych. Ponadto, jeśli nie opieramy naszego planu na źródłach literaturowych, może okazać się, że nawet najlepszy pomysł na pracę spali na panewce, gdyż nie będziemy mieli na podstawie czego go opisać.

 Tworząc plan pracy warto od razu wypisać sobie najbardziej potrzebną literaturę. Warto też do poszczególnych punktów planu dodać od razu odnośniki, w jakich publikacjach znajdziemy zagadnienia do ich rozpisania. Można użyć do tego celu przypisów lub komentarzy. Takiej wersji planu oczywiście nie oddamy promotorowi, jednak przyda nam się ona bardzo w momencie, kiedy będziemy już pisać swoją pracę.

Następna ważna kwestia związana z tworzeniem planu pracy to badania. Pisanie prac dyplomowych wymaga bowiem uwzględnienia badań. Już na tym etapie powinniśmy zastanowić się, jakie metody badawcze najlepiej pasują do naszego tematu pracy. Kwestię tę wielokrotnie poruszamy w naszych poradnikach, które można przejrzeć tutaj. Wybór takich elementów, jak cel badań, problemy badawcze i hipotezy determinują wybór metod i technik badawczych, a to z kolei decyduje o strukturze rozdziału metodologicznego i badawczego.

Błędy przy tworzeniu planu pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej

Jednym z najczęściej występujących błędów w planach prac jest zbyt rozbudowana struktura w stosunku do szacowanej objętości tekstu. Przykładowo praca, która ma liczyć 30 lub 40 stron w żadnym razie nie może składać się z 5 czy więcej rozdziałów podzielonych na kaskadowe podpunkty. Wówczas w każdym z podpunktów będzie można zawrzeć zaledwie kilka zdań, a to będzie robiło wrażenie, że autor nie potrafi zgłębić tematu i sama praca stworzy efekt bardzo płytkiej.

Kolejny bardzo poważny błąd, to niezgranie treści planu pracy z dostępną literaturą przedmiotu i planowanymi badaniami. Pomysły na papierze mogą wyglądać bardzo dobrze, jednak w przypadku niektórych zagadnień może okazać się, że są one tak wyszukane, iż literatura naukowa do nich w ogóle jeszcze nie powstała lub możemy dysponować krótkimi urywkami różnych publikacji w żadnym razie nie wyczerpującymi tematu. Z kolei w przypadku tworzenia planu pracy na podstawie wyników wyszukiwarek internetowych, może okazać się, że zagadnienia w wielu miejscach dublują się lub mają nie logiczny układ.

Następnym poważnym błędem jest nieuwzględnienie rodzaju badań w strukturze planu pracy. Zupełnie inaczej będzie bowiem wyglądał plan stworzony na potrzeby badania ankietowego, a całkowicie odmiennie, kiedy na przykład w badaniach wykorzystamy metody projektowe. Należy zatem zastanowić się, co i w jaki sposób chcemy badać, a następnie przełożyć to na strukturę planu pracy.

 

Jeśli macie pytania dotyczące tworzenia planów prac dyplomowych, nasi konsultanci chętnie na nie odpowiedzą – kontakt.

Warunkiem otrzymania planu za darmo jest złożenie zamówienia na pracę. Wynika to z faktu, że musimy przydzielić do tego zadania odpowiedniego redaktora, specjalizującego się w dziedzinie, której dotyczy temat. Plan musi być bowiem napisany przez specjalistę, a nie osobę przypadkową. Musimy też wiedzieć, jak obszerna ma być praca, jaki będzie ona miała charakter (poglądowy, projektowy, badawczy itp.) oraz jakie będą w niej zastosowane metody badań i analiz.

Jeśli nie potrzebujesz zamawiać opracowania pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej, plan pracy/ spis treści możesz też zamówić osobno, jednak wówczas jest to usługa odpłatna. Wycena jest indywidualna i zależy od trudności tematu oraz dostępności źródeł. Do każdego planu załączamy spis literatury.

Plan pracy dyplomowej za darmo

Do każdego opracowania pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej profesjonalny plan/spis treści wykonujemy gratis!

Do planu/spisu treści w miarę możliwości dołączamy też wstępny spis literatury.

Plan pracy licencjackiej, plan pracy magisterskiej do pobrania

Zadzwoń - 791 205 746

Cyber-promotor
0

Liczba zadowolonych klientów: