Pisanie prac - pomoc  w pisaniu prac - przypisy Vancouver
23 maja 2022

Pisanie prac - przypisy Vancouver

Kolejny rodzaj przypisów, jaki omawiamy w naszych poradnikach, to przypisy Vancouver. Są to również dość nietypowe przypisy, spotykana głównie w naukach medycznych. Wywodzą się one z czasopism naukowych.

Pisanie prac – system  vancouverski - definicja

System vancouverski (ang. Vancouver system), to system podawania odwołań w pracach naukowych w postaci autor-numer. Z przypisami tego typu najczęściej można spotkać się na kierunkach medycznych, gdyż wywodzą się one właśnie z czasopism medycznych.

Nazwa   tych przypisów pochodzi od miejscowości Vancouver w Kanadzie, gdzie w roku 1978 odbyło się spotkanie redaktorów głównych czasopism medycznych w celu ustalenia formatu przypisów czasopismach. W kolejnych latach pierwotne ustalenia były modyfikowane. Obecnie obowiązuje standard   wymagań z 2007 roku.

Pisanie prac - format przypisów Vancouver

 Odnośniki do źródeł naukowych są ponumerowane w kolejności występowania w tekście, tak więc jak w przypadku klasycznych przypisów dolnych, jednak wykaz źródeł znajduje się na końcu pracy, a same przypisy oznaczane są cyframi arabskimi w nawiasach okrągłych (1), nawiasach kwadratowych [1], jako indeks górny 1 lub jako kombinacja. Numer strony, o ile jest podawany, jest zazwyczaj zapisywany po dwukropku, a nie po skrócie strony jako s.

Szczegółowe wymogi i standardy przypisów vancouverskich zawiera dokument International Committee of Medical Journal Editors (ICMJE) Uniform Requirements for Manuscripts Submitted to Biomedical Journals: Sample References.

 

Pomoc w pisaniu prac

Jeśli pomimo naszych praktycznych porad zawartych w poradnikach, nadal masz problem z napisaniem swojej pracy licencjackiej i magisterskiej inżynierskiej lub innej, zawsze możesz skorzystać z pomocy w pisaniu prac naszych specjalistów. W przypadku naszych tekstów zapewniamy realizację usługi w terminie, gwarancje antyplagiatową oraz możliwość wprowadzania własnych poprawek w ramach umowy. Mamy największe doświadczenie na rynku, gdyż zapewniamy pomoc w pisaniu prac od ponad 22 lat.

Zapytaj  o ofertę - tutaj

 

Bibliografia:

[1] Wolański A., Edycja tekstów. Praktyczny poradnik: książka - prasa  - www, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011

[2] Wolański A., Edycja tekstów. Praktyczny poradnik, L. Wiśniakowska (red.), Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008

 

Zadzwoń - 791 205 746

Cyber-promotor
0

Liczba zadowolonych klientów: