Pisanie prac – porady. Przypisy w stylu Chicago
02 czerwca 2022

Pisanie prac – porady. Przypisy w stylu Chicago

Początek czerwca to czas, kiedy wielu studentów wprowadza ostatnie korekty do prac licencjackich lub magisterskich. Bardzo ważne wówczas staje się zadbanie o właściwy format przypisów. Mają one to do siebie, że cechuje je spora różnorodność. Aby uniknąć problemów z jednolitym formatowaniem prac i przypisów, wiele uczelni wprowadza standardy ogólne, do których muszą zastosować się studenci. Jednym z takich popularnych standardów są przypisy w stylu Chicago.

 

Przypisy w stylu Chicago – co to takiego? Skąd się wzięły Przypisy w stylu Chicago

Pisanie prac dyplomowych zawsze wiąże się koniecznością zamieszczenia przypisów. Przypisy w stylu Chicago wywodzą się z amerykańskich wydawnictw naukowych i są szeroko stosowane w krajach anglojęzycznych, jak również w polskich wydawnictwach naukowych. zostały one opracowane jako standard edycji ponad 100 lat temu, a dokładniej w 1906 roku, kiedy to ukazał się pierwszy przewodnik dotyczący ogółu zagadnień związanych z wyglądem tekstu naukowego. przewodnik ten nosił tytuł „The Chicago Manual of Style” (CMOS) i zawierał wytyczne dotyczące między innymi kroju czcionek (pogrubienia lub nachylenia) interpunkcji oraz zasad cytowania i tworzenia bibliografii oraz przypisów. Kolejne wersje przewodnika są publikowane przez wydawnictwo University of Chicago Press należące do Uniwersytetu w Chicago. ostatnia wersja przewodnika została wydana w 2017 roku.

 

Pisanie prac. Format przypisów w stylu Chicago

Przypisy w stylu Chicago są rodzajem przypisów dolnych. Na końcu cytatu lub odwołania stosuje się cyfrowy indeks górny, natomiast treść przypisu znajduje się u dołu strony. Przypisy te są redagowane w następującym formacie: Imię (pełne) i nazwisko autora, tytuł publikacji, następnie znajdują się miejsce wydania, wydawnictwo, data wydania oraz numer strony (bez „s.” lub „str.”). Przypisy te zazwyczaj oddzielone są od tekstu linią. W praktyce wygląda to tak, jak pokazano w ramce poniżej:

 

Pisanie prac.  Czym różnią się przypisy w stylu Chicago od innych przypisów dolnych?

Jak widać to w ramce powyżej, przypisy w stylu Chicago mają dość typowy format dla przypisów dolnych, jednak od większości przypisów tego typu stosowanych w pracach dyplomowych różni je to, że podaje się w nich pełne imię autora publikacji (podobnie w przypadku wielu autorów dla każdego z nich należy również podać pełne imię). Następna różnica to kolejność podawania takich informacji o publikacji jak miejsce wydania, wydawnictwo i data wydania - robi się to właśnie w tej kolejności, a nie jak w przypadku większości polskich wydawnictw i ogólnego standardu dla prac dyplomowych, czyli wydawnictwo, miejsce wydania i data wydania. Jeszcze jedną różnicą jest to, że przed numerem strony nie stosuje się skrótu s. lub str., co jest typowe dla polskich prac licencjackich magisterskich i inżynierskich. Jak zatem widać, pisanie prac z użyciem przypisów Chicago nie powinno nastręczać większych problemów.

 

Pisanie prac. Jak zrobić przypisy w stylu Chicago?

Wiedząc już co należy umieścić w przypisach w stylu Chicago, nie powinno być większych problemów z ich zrobieniem. Pisanie prac z użyciem przypisów Chicago jest możliwe w większości popularnych edytorów tekstu. Większość edytorów tekstu takich jak Word lub Libre Office posiada możliwość wstawiania przypisów dolnych, o numeracji automatycznej, a takiej właśnie funkcji potrzebujemy do zrobienia przypisów w tym stylu. W programie Word, a więc najpopularniejszym edytorze tekstu stosowanym przez studentów, aby wstawić przypis dolny numerowany automatycznie, wystarczy użyć skrótu klawiaturowego Alt+j. Jest to najwygodniejszy sposób wstawiania tego typu przypisów. Inna możliwość to skorzystanie z polecenia „Wstaw przypis dolny”, które znajduje się w panelu narzędzi „Odwołania”. Następnie w polu przypisu dolnego należy wpisać dane wykorzystanej publikacji zgodnie ze stylem Chicago.

 

Pisanie prac. Przypisy w stylu Chicago. Pomoc w pisaniu prac

Zrobienie przypisów w stylu Chicago nie jest trudne, jednak, jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z pomocy naszych ekspertów. Nasi redaktorzy to pracownicy naukowi o wieloletnim doświadczeniu w tworzeniu tekstów naukowych o różnym charakterze i w różnych formatach i stylach naukowych. Oferujemy konsultacje oraz pomoc w pisaniu prac, jak również pisanie prac licencjackich, magisterskich i inżynierskich pod indywidualne zamówienie klienta (wzorce prac). Nasze teksty są zawsze pisane od podstaw, wolne od wad prawnych, czyli plagiatu, tworzony na czas i z dołożeniem staranności zachowania jak najwyższej jakości.

 

Zapytaj o ofertę

Wróć do strony głównej

Zobacz też:

Zadzwoń - 791 205 746

Cyber-promotor
0

Liczba zadowolonych klientów: