Pomagamy w pisaniu prac z finansów. Finanse stanowią popularny kierunek studiów, dostępny nie tylko na uniwersytetach ekonomicznych, ale też w szkołach wyższych innego typu, w tym wyższych szkołach zawodowych. Nie jest to jednak kierunek łatwy. Wymaga bowiem poznania wielu zagadnień związanych nie tylko z rachunkowością i zasadami opodatkowania, ale też znajomości naprawdę dużej ilości wzorów wykorzystywanych w różnych analizach ekonomicznych, finansowych i innych. Powoduje to, że pisanie prac z finansów do łatwych nie należy. W dzisiejszym poradniku postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z pisaniem prac dyplomowych na potrzeby tego kierunku.
Pisanie prac z finansów – oferta
Czy pisanie prac z finansów jest trudne?
Pisanie prac finanse. Czy każdy może napisać pracę z finansów?
Pisanie prac z finansów – czy warto wybrać seminarium z finansów?
Pisanie prac z finansów – struktura pracy
Pisanie prac z finansów – cześć teoretyczna
Pisanie prac z finansów – metody badawcze
Pisanie prac z finansów – przykładowe tematy prac z finansów
Pisanie prac z finansów – polecane publikacje
Trzeba powiedzieć to wprost: pisanie prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich z finansów jest trudne i wynika to z kilku względów. Przede wszystkim, jak nadmieniono już we wstępie do artykułu, wymagana jest dobra znajomość wzorów wykorzystywanych w ramach rozmaitych analiz ekonomicznych i finansowych. Nie wystarczy jednak tylko wzory znać, ale też trzeba umieć odpowiednio zinterpretować ich wyniki. Wymaga to odpowiedniej wiedzy. Konieczne jest wykonanie wielu, często żmudnych, obliczeń oraz interpretacja otrzymanych wyników.
Kolejny problem to często zmieniające się przepisy prawa podatkowego, które również należy znać. Konieczne jest zatem stałe poszerzanie swojej wiedzy w tym zakresie i trzymanie ręki na pulsie, jeśli chodzi o zakres zmian podatkowych.
Pisanie prac z finansów wiąże się jeszcze z kolejnym, może nieco mniej oczywistym, ale ważnym problemem. Prace tego typu mają zwykle bardzo podobną strukturę i wymagają omówienia bardzo podobnych zagadnień teoretycznych. To, czym różnią się najbardziej, jest to część badawcza, w której analizuje się różne przedsiębiorstwa. Jednak i te różnice nie zawsze będą istotne, gdyż jeżeli studium przypadku będzie obejmowało znaną spółkę akcyjną, istnieje ryzyko, że wielu innych studentów również sięgnie po jej dane finansowe. Z naszych danych statystycznych wynika, że studenci najchętniej sięgają po dane Orlen SA i CD Projekt SA. Takich zamówień na analizy wyłącznie tych dwóch spółek trafia do nas kilkadziesiąt rocznie. Zastanówcie się zatem ile takich prac rocznie w Polsce powstaje. A na ile sposobów można opisać wskaźniki finansowe? Ze względu na ich charakter jest to skończona liczba możliwości.
Pisanie prac z finansów wiąże się zatem z potencjalnymi problemami na etapie weryfikacji antyplagiatowej w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym (JSA). Ze względu na te niezamierzone zbieżności, które student musi przecież omówić w pracy, może dojść do sytuacji, że zostanie on posądzony o plagiat, którego nie popełnił. Przykładowo, konieczne w pracy omówienie wzorów i wskaźników nie pozostawia zbyt szerokiej możliwości interpretacyjnej, w związku z tym wielu studentów może opisać to takimi samymi słowami lub bardzo podobnie, co dla JSA nie robi żadnej różnicy. Bardzo ważne jest zatem, aby w pracach z finansów dodawać jak najwięcej własnych przemyśleń.
Pisanie prac z finansów – rzetelna pomoc – oferta
Zdecydowanie nie każdy może napisać pracę z finansów. Pisanie prac z finansów wymaga znajomości nie tylko teorii, ale też praktycznego zastosowania wzorów i modeli finansowych. Trzeba mieć zatem odpowiednia wiedzę, a nie tylko umiejętności pisarskie. W niektórych nierzetelnych serwisach pomocowych można się spotkać z praktyką, że wzorce prac finansów piszą osoby niekompetentne, które nie mają odpowiedniego przygotowania zawodowego w tej dziedzinie (np. o zgrozo! Polonista pisze pracę z finansów!!!). Zwykła umiejętność parafrazowania tekstów naukowych tutaj nie wystarczy. Konieczna jest znajomość nie tylko teorii, ale również zagadnień praktycznych i umiejętność interpretacji wzorów. Bez tego napisanie pracy z finansów jest niemożliwe. Bardzo często trafiają do nas oszukani studenci, którzy szukając tanich ofert zdecydowali się skorzystać z usług osób prywatnych lub tanich serwisów, kierując się ceną. Po wpłaceniu zaliczki kontakt zazwyczaj się urywał lub student otrzymywał jedynie część teoretyczną, w której było pełno błędów i w zasadzie nie nadawała się ona do jakiegokolwiek użytku ani poprawy.
Jeżeli już zatem decydujemy się na pisanie prac finansów, upewnijmy się, że podołamy temu niełatwemu zadaniu. A jeśli nie, nie szukajmy pomocy na facebookowych grupach. Tam jej nie znajdziemy. Tylko najlepsze serwisy posiadają odpowiednio wykwalifikowaną kadrę w tej dziedzinie (np. Cyber-promotor.pl). Warto też zapytać, czy dane redaktor ma faktycznie wykształcenie kierunkowe z finansów, a nie tylko ukończone studia ekonomiczne. W serwisie Cyber-promotor.pl tylko osoby z wykształceniem w zakresie finansów są dopuszczone do pisania prac z finansów. Zwykłe studia ekonomiczne tu nie wystarczą.
Szukasz fachowej pomocy w zakresie pisania prac z finansów? Redaktorzy z 20-letnim doświadczeniem czekają – zobacz
Pisanie prac licencjackich - oferta
Wielu studentów pod koniec studiów ma dylemat, jakie seminarium wybrać i z jakiej dziedziny napisać pracę. Wybór seminarium z finansów powinien być decyzją świadomą. O ile w przypadku wielu dziedzin można sobie poradzić z większością tematyki, to w przypadku finansów trzeba posiadać odpowiednią wiedzę. Nie ma zatem sensu wybierać seminarium z finansów wówczas, kiedy nie zamierzamy pracować w księgowości ani analityce finansowej, a wzory i umiejętność ich interpretacji nie są naszą mocną stroną.
Chociaż rynek pracy ma do zaoferowania świetne oferty pracy dla absolwentów tego kierunku, szczególnie w aspekcie finansowym, należy mieć świadomość, że nie jest to zajęcie dla każdego. Seminarium zawsze należy dobierać świadomie, kierując się swoimi zainteresowaniami, wiedzą i możliwością napisania pracy. Najgorsza sytuacja, jaką można sobie wyobrazić, to trafienie na seminarium z finansów tylko dlatego, że jest to ostatnie seminarium, na które zostały wolne miejsca u promotorów. Pisanie pracy okaże się wówczas drogą przez mękę.
Seminarium z finansów warto natomiast wybrać, jeśli planujemy swój rozwój zawodowy w tym zakresie, a wykonywanie wielu obliczeń i interpretacja ich wyników nie stanowi dla nas problemu. Trzeba to po prostu lubić. Jeśli jesteśmy w tej grupie, wówczas po ukończeniu studiów można liczyć na naprawdę ciekawą i dobrze płatną pracę. Księgowi i analitycy finansowi to bowiem bardzo dobrze zarabiająca grupa pracowników. Jeśli natomiast trudno nam znieść kontakt z liczbami, lepiej wybrać inne seminarium i inną ścieżkę kariery, a pisanie prac z finansów zostawić tym, którzy są pasjonatami tej dziedziny.
Nie dajesz rady napisać pracy z finansów? Nasi doświadczeni redaktorzy chętnie pomogą – skontaktuj się!
Pisanie prac z finansów wiąże się z koniecznością zachowania określonej struktury tekstu. Podobnie jak wszystkie inne prace, również prace z finansów składają się z takich elementów jak:
Spis treści
Wstęp
Część teoretyczna
Część badawcza
Zakończenie
Aneks
Bibliografia.
W samej ogólnej strukturze jednak podobieństwa się kończą. Część teoretyczna i część badawcza są bowiem bardzo charakterystyczne wyłącznie dla prac finansów inne warto im się bliżej przyjrzeć.
Pisanie prac z finansów – oferta
Specyfika prac z omawianej dziedziny wynika przede wszystkim z faktu, iż zazwyczaj dotyczą one dość wąskiej tematyki. Można wręcz wyróżnić pewien ogólny schemat formułowania tematów prac z finansów. W czasach, kiedy kwestie oryginalności prac dyplomowych stawiane są na pierwszym miejscu, tematyki prac z tej dziedziny tak naprawdę to nie dotyczy (co niestety może generować pewne problemy na etapie sprawdzania prac w JSA). Najczęściej bowiem tematy prac finansów są formułowane według następujących szablonów:
Analiza finansowa przedsiębiorstwa/organizacji … (nazwa) w latach …. (minimum 3 lata)
Analiza ekonomiczna przedsiębiorstwa/organizacji … (nazwa) w latach …. (minimum 3 lata)
Ocena działalności przedsiębiorstwa/organizacji … (nazwa) w latach …. (minimum 3 lata)
Analiza kondycji finansowej przedsiębiorstwa/organizacji … (nazwa) w latach …. (minimum 3 lata)
Wynik finansowy przedsiębiorstwa/organizacji … (nazwa) w latach …. (minimum 3 lata)
Więcej propozycji tematów prac z finansów znajduje się tutaj
Ponad 90% tematów prac z finansów można przypisać do powyższych szablonów. W gruncie rzeczy jest to tak naprawdę jeden temat sformułowany na kilka różnych sposobów wymagający omówienia prawie takich samych zagadnień. Pozostałe 10% prac pisanych z finansów dotyczy zagadnień takich jak polityka rachunkowości, możliwości finansowania lub analiza zagospodarowania określonych aktywów firmy lub organizacji. Oznacza to, że Pisanie prac z finansów (mamy tu na myśli te 90% powtarzalnych tematów) wymaga omówienia w części teoretycznej pewnej listy stałych zagadnień takich jak:
Pojęcie analizy ekonomicznej,
Pojęcie analizy finansowej,
Cel analizy finansowej,
Funkcje analizy finansowej,
Zadania analizy finansowej,
Metody analizy finansowej,
Analiza pionowa i pozioma bilansu i rachunku wyników,
Analiza rentowności w ujęciu relatywnym (wskaźnikowym),
Analiza wskaźników wartości dodanej,
Analiza Du Ponta i jej znaczenie.
Oznacza to, że w 9 na 10 prac finansów zostaną omówione powyższe zagadnienia w takiej lub innej formie. Lista publikacji, w których możemy odnaleźć omówienie powyższego materiału jest oczywiście skończona (jest to około kilkadziesiąt wartościowych pozycji literaturowych), natomiast rocznie prac z finansów o podobnej strukturze powstaje wiele tysięcy. Ryzyko przypadkowego „plagiatu” jest zatem ogromne i jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, jak napisać pracę z finansów, aby nie zostać przypadkowo oskarżonym o niezamierzony plagiat, możemy narazić się na spore problemy i trudności z obronieniem pracy.
Jak napisać pracę bez plagiatu – zobacz poradnik
Masz problem z napisaniem części teoretycznej pracy z finansów? Skorzystaj z pomocy ekspertów - zapytaj bez zobowiązań – kontakt
Pisanie prac z finansów nie pozostawia zbyt wielkiego pola wyboru, jeśli chodzi o metody badawcze. Podstawową metodą badań będzie oczywiście analiza finansowa. Nie jest to metoda jednolita. Kryteriów jej podziału jest kilka. W jej ramach można wyróżnić przykładowo:
analizę elementarną,
analizę funkcyjną,
analizę logiczną.
Analiza elementarna polega na podziale danego zjawiska gospodarczego na poszczególne elementy składające się na nie. Zaznacza się, że przy tym nie ma konieczności ustalania zależności pomiędzy poszczególnymi zjawiskami.
Kolejna z wymienionych, czyli analiza funkcyjna również polega na wyodrębnieniu w danym zjawisku gospodarczym poszczególnych elementów, ale z tą różnicą, że ustala się pomiędzy nimi wzajemny wpływ i zależności.
Z kolei analiza logiczna polega na wyodrębnieniu w danym zjawisku gospodarczym poszczególnych elementów i znalezieniu pomiędzy nimi logicznego oddziaływania.
Pisanie prac z finansów z wykorzystaniem analizy finansowej może też wiązać się też z zastosowaniem innego podziału badań dla tej metody. Można zatem wyodrębnić:
analizę dedukcyjną,
analizę indukcyjną.
Analiza dedukcyjna związana jest z przechodzeniem od zjawiska ogólnego do bardziej szczegółowego. W praktyce metoda ta prowadzi do przejścia od zaistniałych skutków do przyczyn, które je wywołały.
Natomiast analiza indukcyjna polega na podejmowaniu badań w sposób odwrotny. W analizie indukcyjnej na samym początku badane i oceniane są zjawiska szczegółowe, a w następnej kolejności dochodzi do przejścia do zjawisk ogólnych.
Pisanie prac z finansów wymaga najczęściej zastosowania obliczeń w postaci wskaźników i ich interpretacji. Ze względu na stopień badania wskaźników można wyodrębnić:
analizę przyczynową,
analizę porównawczą.
Pisanie prac z finansów przez ambitnych studentów wiąże się najczęściej z wykorzystaniem pierwszej z wymienionych. Analiza przyczynowa uznana jest bowiem za rodzaj analizy kompleksowej, na co wpływ ma przede wszystkim konieczność ustalania czynników, jakie wpłynęły na kształtowanie się wartości danego wskaźnika ekonomicznego.
Z kolei osoby, w przypadku których pisanie prac z finansów nie musi spełnić szczególnie wygórowanych wymagań chętnie sięgną po drugą z opcji. Analiza porównawcza opiera się na wyznaczaniu zależności, jakie występują pomiędzy poszczególnymi wskaźnikami ekonomicznymi. Dzięki tego typu analizie możliwe jest zbadanie odchyleń pomiędzy poszczególnymi wskaźnikami.
Analiza porównawcza zarówno w literaturze przedmiotu, jak i praktyce gospodarczej oraz podczas pisania prac z finansów może być rozpatrywana w trzech aspektach:
porównanie wielkości wskaźników z ustalonym planem,
porównanie wartości wskaźników ze wskaźnikami z lat ubiegłych lub przyszłych,
porównane z wartościami wskaźników innych podmiotów gospodarczych, a więc porównanie w przestrzeni.
Pierwszy z wymienionych aspektów związany z przeprowadzaniem analizy porównawczej jest związany z porównywaniem obecnej wartości wskaźników do wartości planowanej, które miały wywołać określone podjęte zmiany w działalności przedsiębiorstw. Wynika z tego, że w tym aspekcie porównywane są ze sobą wielkości realnie osiągnięte przez przedsiębiorstwo z wielkościami zaplanowanymi. Przeprowadzenie tego typu analizy pozwala na określenie odchyleń wynikających z planowaną a rzeczywistą wartością wskaźnika ekonomicznego.
Przeprowadzanie analizy porównawczej może być związane z samym przedsiębiorstwem lub też dodatkowo z przestrzenią zewnętrzną, w której dana jednostka funkcjonuje. Porównanie w ramach jednego przedsiębiorstwa polega na porównaniu określonych wskaźników pomiędzy działami, jednostkami wchodzącymi w skład jednego podmiotu gospodarczego. Istotne jest również, że tego typu porównanie może następować pomiędzy różnymi stanowiskami pracy. Obecnie istotnym elementem analizy porównawczej jest konfrontowanie wskaźników danego przedsiębiorstwa z wartościami uzyskanymi w innym podmiocie gospodarczym. Szczególnie przydatne dla przedsiębiorstwa jest porównywanie wartości wskaźników z tymi osiągniętymi przez konkurentów. Przeprowadzenie tak rozumianej analizy porównawczej pozwala nie tylko na określenie swojej konkurencyjności wśród krajowych przedsiębiorstw, ale również wśród przedsiębiorstw zagranicznych funkcjonujących w tej samej branży. Ze względu na praktyczny charakter tej analizy jest ona często wybierana przez studentów w pracach dyplomowych.
Reasumując, pisanie prac z finansów wiąże się najczęściej z przeprowadzeniem analizy finansowej w różnych zakresach i aspektach. Analiza finansowa jest pojęciem szerokim niezależnie, jednak od kryterium, według którego została podzielona najważniejszy jest jej cel. Celem analizy finansowej jest dostarczenie wiarygodnych i przydatnych informacji, które wykorzystywane są do podejmowania działań zarządczych w celu bardziej efektywnego i wydajnego funkcjonowania danego podmiotu gospodarczego. Analiza finansowa, jak powyżej zaznaczono może być ujmowana, jako część analizy ekonomicznej przedsiębiorstwa, której cechą charakterystyczną jest to, że analizuje i ocenia wyłącznie te zjawiska gospodarcze, które związane są z wynikami finansowymi. Podstawą do przeprowadzania analizy finansowej jest sprawozdanie finansowe, a przede wszystkim dwa dokumenty wchodzące w jego skład, czyli rachunek zysków i strat oraz bilans mający charakter statyczny. Na podstawie danych liczbowych zawartych w sprawozdaniu finansowym obliczane są wskaźniki ekonomiczne. Jednak najważniejszym zadaniem analizy finansowej jest analiza wartości poszczególnych wskaźników ekonomicznych.
Analiza finansowa Cię przerosła? Nasi redaktorzy są do Twojej dyspozycji. Zapytaj o pomoc – kontakt
Poniżej publikujemy przykładowe tematy prac z finansów. Są one w licencji open source z naszego serwisu wyłącznie dla studentów. Oznacza to, że studenci mogą z nich bez problemu skorzystać i użyć jako własne tematy prac dyplomowych z finansów. Licencja open source na przykładowe tematy prac z finansów wyklucza jednak osoby nie będące studentami, w szczególności promotorów prac dyplomowych. W przypadku wykorzystania naszych tematów do prowadzenia zajęć, rozpowszechniania itp. bez zgody serwisu Cyber-promoter.pl będzie to traktowane jako naruszenie praw autorskich.
Dla łatwiejszego korzystania podzieliliśmy nasze przykładowe tematy prac z finansów na cztery kategorie:
1. Przykładowe tematy prac z finansów – finanse osobiste i inwestowanie
Wpływ inflacji na oszczędności i decyzje inwestycyjne gospodarstw domowych
Analiza efektywności różnych form inwestowania w czasach niepewności gospodarczej
Budżet domowy jako narzędzie zarządzania finansami osobistymi – case study
Psychologia finansów – wpływ emocji na podejmowanie decyzji inwestycyjnych
Porównanie opłacalności długoterminowych inwestycji w nieruchomości a rynki kapitałowe
2. Przykładowe tematy prac z finansów – rynki finansowe i bankowość
Wpływ stóp procentowych na rozwój sektora bankowego w Polsce
Kryptowaluty jako alternatywne aktywa inwestycyjne – szanse i zagrożenia
Rola banków centralnych w stabilizacji rynków finansowych w czasie kryzysów
Ewolucja sektora fintech – wpływ na tradycyjne instytucje finansowe
Zarządzanie ryzykiem kredytowym w czasach spowolnienia gospodarczego
3. Przykładowe tematy prac z finansów – finanse publiczne i polityka fiskalna
Wpływ długu publicznego na stabilność gospodarczą państw Unii Europejskiej
Analiza wpływu programów socjalnych na budżet państwa
Reformy podatkowe jako narzędzie walki z szarą strefą
Rola inwestycji publicznych w stymulowaniu wzrostu gospodarczego
Porównanie polityki fiskalnej w krajach rozwiniętych i rozwijających się
4. Przykładowe tematy prac z finansów – zrównoważony rozwój i ESG w finansach
Wpływ kryteriów ESG na decyzje inwestorów instytucjonalnych
Zrównoważone finanse – rola zielonych obligacji w walce ze zmianami klimatu
Etyka w finansach – jak firmy odpowiadają na rosnące wymagania społeczne
Rola funduszy inwestycyjnych w finansowaniu projektów zrównoważonego rozwoju
Wpływ raportowania ESG na wycenę spółek giełdowych
Życzymy udanych prac😊
Pisanie prac z finansów – oferta
Poniżej wskazujemy kilka kluczowych publikacji, które niewątpliwie ułatwią pisanie prac z finansów. To m.in. na ich podstawie powstała część tego artykułu poświęcona metodom badawczym. Warto zatem sięgnąć po następujące publikacje:
Gabrusiewicz W., Analiza finansowa przedsiębiorstwa. Teoria i zastosowanie, PWE, Warszawa, 2014,
Micherda B., Współczesna analiza finansowa, Zakamycze, Kraków, 2004,
Pomykalska B., Pomykalski P., Analiza finansowa przedsiębiorstwa, PWN, Warszawa, 2007,
Walczak M., Analiza finansowa w zarządzaniu przedsiębiorstwem, Difin, Warszawa, 2003.
Można też poszukać nowszych wydań tych samych autorów. Zasady obliczeń w analizie finansowej są jednak stałe i data wydania nie ma w tym przypadku znaczenia.
Pisanie prac z finansów – oferta
Liczba zadowolonych klientów: