Pisanie prac licencjackich – jak wybrać temat pracy? Pomoc w pisaniu prac
07 września 2022

Pisanie prac licencjackich – jak wybrać temat pracy licencjackiej? Poradnik

Wybór tematu pracy licencjackiej stanowi najważniejszy etap procesu dyplomowania. To właśnie od tej decyzji będzie zależało, czy student łatwo poradzi sobie z napisaniem pracy licencjackiej, czy też będzie mu szło jak po grudzie i w ostateczności sięgnie po pomoc w pisaniu prac.

Temat pracy licencjackiej – czym się kierować przy wyborze?

Wybierając temat pracy licencjackiej warto zdecydować się na taki, który jest nam w jakiś sposób bliski. Może to być temat związany z naszą pracą zawodową albo przyszłymi planami zawodowymi lub też zupełnie przeciwnie - możemy wybrać temat, który zawiera się w zakresie naszego hobby i nie wiążemy z tym planów zawodowych. Ważne jest natomiast to, aby zdecydować się na taki zakres tematyczny, w jakim się dobrze orientujemy. Przykładowo, osoba, która zamierza w przyszłości otworzyć firmę, mogłaby wybrać temat dotyczący przedsiębiorczości, podatków lub branży, w której zamierza działać jako przedsiębiorca. Analogicznie, pasjonat fotografii, który studiuje na kierunku zupełnie niezwiązanym z tą dziedziną, jak na przykład psychologia czy marketing, może wybrać temat dotyczący zastosowań fotografii w reklamie, wpływu kolorów na odbiór przekazu fotografii lub inny związany z tą dziedziną. Taki wybór tematu pozwoli na połączenie własnych zainteresowań ze studiowanym kierunkiem i na pewno uczyni pisanie pracy licencjackiej znacznie przyjemniejszym.

Pisanie prac licencjackich - gotowe bazy tematów prac dyplomowych

Kiedy już zdecydujemy się na zakres tematyczny, którego będzie dotyczyła nasza praca licencjacka, warto zastanowić się nad sformułowaniem tematu. Można to zrobić podczas seminarium, korzystając z porad promotora, ale można też zainspirować się gotowymi bazami tematów prac dyplomowych. Serwisy świadczące pomoc w pisaniu prac udostępniają takie bazy odpłatnie lub za darmo. Cyber-promotor.pl udostępnia studentom darmową bazę tematów prac dyplomowych zawierającą ponad 1200 tematów z 84 dziedzin. Temat można wykorzystać w jego dokładnym brzmieniu lub po przejrzeniu kilku tematów z interesującej nas dziedziny stworzyć własny, zainspirowany tymi gotowymi.

Baza tematów prac dyplomowych za darmo – pobierz

Jak sformułować temat pracy licencjackiej?

Temat pracy licencjackiej powinien odpowiadać naszym zainteresowaniom, natomiast jego brzmienie powinno przyjąć formę równoważnika zdania. Temat przyszłego przedsiębiorcy może brzmieć na przykład: „Opodatkowanie małych i średnich przedsiębiorstw na przykładzie przedsiębiorstwa X”. Z kolei temat pasjonata fotografii można sformułować następująco: „Zastosowanie fotografii w reklamie społecznej na przykładzie kampanii >>Stop przemocy domowej<<”. Jak widać, tematy mają formę równoważników zdań, a dodatkowo zawierają jeszcze ważny element. Chodzi tu o wskazanie podmiotu lub przedmiotu badań. Praca licencjacka powinna mieć charakter badawczy (prace teoretyczne co prawda występują, jednak w praktyce są one bardzo rzadkie i zazwyczaj są niżej oceniane od prac badawczych). We wskazanych przypadkach badanie przyjmie formę studium przypadku. W pracy przedsiębiorcy będzie to studium przypadku firmy, a w pracy fotografa studium przypadku obejmie badanie kampanii społecznej.

Z powyższego wynika jeszcze jeden istotny wniosek - brzmienie tematu od razu narzuca nam metodę badawczą. Warto zatem tak sformułować temat, abyśmy byli w stanie te badania bez problemu wykonać. Więcej o związku między brzmieniem tematu a rodzajem badań znajdziesz tutaj.

Pisanie prac licencjackich – temat narzucony przez promotora. Czy temat od promotora to dobry wybór?

Czasami zdarza się, że promotorzy przygotowują gotowe listy tematów dla swoich studentów. Wynika to z faktu, że chcą oni uniknąć trudnego problemu ustalania i doprecyzowania tematów prac dyplomowych. Znacznie łatwiej jest bowiem pobrać darmową bazę tematów z topowego serwisu świadczącego pomoc w pisaniu prac i skopiować z niej tematy dotyczące własnej dziedziny niż męczyć się z indywidualnym ustalaniem tematów ze studentami. W serwisie Cyber-promotor.pl wielokrotnie spotykaliśmy się z tym, że studenci przesyłali nam do wyboru tematy otrzymane od promotorów, które były kopią tematów z danej dziedziny pobraną z naszej bazy. Jak widać, nasza pomoc w pisaniu prac w postaci bazy tematów przydaje się także promotorom.

Nasuwa się pytanie: czy wybór tematu z listy narzuconej przez promotora to dobry wybór? Zazwyczaj nie. Wynika to z kilku faktów. Przede wszystkim takie tematy, to tematy typowe dla danej dziedziny, które niekoniecznie będą się pokrywały z zainteresowaniami studenta, a często też okazuje się, że mają się nijak do zakresu wiedzy zdobytej podczas studiów. Każda uczelnia ma bowiem własny program kierunkowy i temat, który będzie typowy na przykład dla Politechniki, w przypadku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej może okazać się zbyt trudny dla studenta ze względu na różnice programowe. A jeśli już na takiej liście pojawią się jakieś ciekawe tematy, to zwykle znikają one z niej bardzo szybko, zawłaszczone przez najpilniejszych studentów. Dla pozostałych uczestników grupy seminaryjnej zostają już tylko tematy trudne i nieciekawe. Jeśli studenci trafią na takie trudne lub nieciekawe tematy, ze względu na fakt, że nie są im one bliskie w żaden sposób, pisanie prac licencjackich osoby te będą odkładać do ostatniej chwili, a w efekcie najpewniej i tak sięgną po pomoc w pisaniu prac oferowaną przez profesjonalny serwis.

Warto zatem jak najszybciej samodzielnie zaproponować promotorowi własny temat, zgodny z naszymi zainteresowaniami i wiedzą, aby nie narażać się na tematy narzucone z góry, które zwykle są ciężkie w przygotowaniu.

Kiedy wybrać temat pracy licencjackiej?

Aby uniknąć problemów opisanych w powyższym akapicie, temat pracy licencjackiej najlepiej wybrać jak najwcześniej. Wyboru najlepiej dokonać jeszcze przed rozpoczęciem seminarium, aby z propozycjami tematów zgłosić się do promotora już na pierwszym spotkaniu. Tak więc zawczasu warto przejrzeć gotowe bazy tematów prac dyplomowych i zastanowić się, jak można by było sformułować swój temat lub po prostu wybrać gotowy temat z bazy. Dzięki temu, po pierwsze możemy wybrać temat, który faktycznie nas interesuje, po drugie natomiast unikniemy tego, że będziemy musieli pisać pracę licencjacką na temat, o którym nie mamy pojęcia lub jest on dla nas mało ciekawy.

 

Właściwie planując pisanie pracy licencjackiej zrobisz to samodzielnie i pomoc w pisaniu prac będzie zbędna! Powodzenia:)

 

Zastanawiasz się nad wyborem tematu pracy licencjackiej? Przejrzyj tematy w naszej bazie. Są one dostępne całkowicie za darmo. Baza tematów prac dyplomowych – pobierz  

Masz problem z własnym tematem pracy dyplomowej? Oferujemy pomoc w pisaniu prac. Zobacz szczegóły - oferta

 

Zadzwoń - 791 205 746

Cyber-promotor
0

Liczba zadowolonych klientów: